A sóterápia története

Már a középkorban is ismert volt, hogy a sóbarlangok levegőjében csökkennek a tüdőbetegségek tünetei, gyorsabb a gyógyulás.
Európában a sóterápia a XIX. században vált népszerűvé. A lengyel sóiparosok észrevették, hogy a sóbányákban dolgozók közül senki sem szenved olyan tüdőbántalmaktól, mint például tüdőgyulladás és asztma. Ekkor hozták létre az első földalatti sóterápiás  kezelőcentrumot a Lengyelországi Wieliczkaban, a légzőszervi betegségek – különösen az asztma – kezelésére.
A só gyógyító erejét a II. világháború végén is megfigyelték az óvóhelyként használt sóbányákban.
Nem sokkal ezután, asztmatikus szanatóriumokat nyitottak meg németországi, svájci, bulgáriai és jugoszláviai természetes sóbarlangokban.
 
Ma már orvosilag is igazolt tény, hogy a sóterápia egy természetes gyógymód az allergia, az asztma, az arc- és homloküreg gyulladás, az alsó- és felső légúti megbetegedések kezelésében, mivel a só csökkenti a gyulladást, fertőtleníti a légutak mikroflóráját, megsemmisíti a betegségeket okozó mikroorganizmusokat, elvezeti a hörgők váladékát. Bőrbetegségek – mint az ekcéma, pikkelysömör – kiváló ellenszere. Mindemellett az általános immunitásunk is erősödik a sós levegő hatására.
 
Mivel a rendszeres tengerparti séta és fürdőzés, illetve a közeli országok sóbányáinak gyakori látogatása csak kevesek számára érhető el, a sóbányákéval közel azonos klíma mesterséges létrehozásával és telepítésével nem csak a légzőszervi betegek, hanem – betegségmegelőző-, immunrendszer erősítő-, ellazító és nyugtató hatása miatt – az egészséges emberek érdeklődését is fel kívánjuk kelteni e szelíd gyógymód iránt.

A sóterápia élettani hatásai

A sószoba levegőjének minősége közel azonos a sóbányákéval, a levegőben lévő sórészecskék belégzése elősegíti a hörgők tisztulását és csökkenti a nyálkahártya gyulladását. Nagyfokú váladékoldó hatása miatt erőteljes öntisztulási folyamat indul el.

A sószobában, a magas sókoncentrációnak köszönhetően, magas negatív ion túlsúly jellemző. A mikroorganizmusok száma jelentősen lecsökken, ily módon a levegő lényegesen tisztább, allergén anyagokban szegényebb lesz.

A száraz sóterápia és ionizáció jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a sót nem párologtatjuk, nem kötjük vízhez, így légzés közben nem tapad a nyálkahártyára a felső légutakban, és nincs plusz nyáktermelés. A nyálkahártyával ellentétes iontöltésnek és részecske méretnek köszönhetően, biztosítva van a hatóanyag szabad útja egészen a legkisebb hörgőcskékig – kivédve ezzel a korábban ismert nedves terápiák hátrányait.

A sógenerátor, só aeroszol (2-5 mikron méretű) mikro-részecskéket állít elő. A részecskék nagy mozgási energiával hatnak, mely által fokozódik a gyógyulási folyamat.

Az aktivált mikro-részecskék élettartama nagyon rövid, ezért rendkívüli jelentőséggel bír a sógenerátor által termelt sórészecskék megszakításmentes (non-stop) beporlasztása.

Iiris típusú sógenerátor garantálja, hogy a terápián résztvevő betegek folyamatosan beporlasztott sót lélegezzenek be.

A sószoba jellemzői

  • Hőmérséklet 20-22 C°
  • Páratartalom 45-55%
  • Aszeptikus környezet
  • Nagy koncentrációjú negatív ion túlsúly
  • Egészségmegőrzés, kondíció és erőnlét növelése / fejlesztése
  • Kellemes légkör
 
A só aeroszol-koncentrációját az Iiris só szobákban 1,5 – 17 mg/m3-re állíthatják be.

A sóterápiák közül a száraz, non-stop beporlasztásos sóterápia ma a legkorszerűbb és a leghatékonyabb, mert az általa előállított sópor szemcsék olyan kicsik, hogy a tüdő legtávolabbi hörgőcskéibe is eljutnak. A só hatására feloldódnak a nyálkahártyára letapadt szennyeződések, a váladékkal együtt kitisztulnak a szervezetből, és megszűnik a gyulladás.

A só fertőtleníti is a levegőt, jelentősen csökken az abban fellelhető baktériumok, vírusok mennyisége, ezért nem kell attól tartani, hogy további betegségeket kapunk el a sóterápia alatt.

Sószobánkat ajánljuk betegségmegelőzésre, betegségek kezelésére és relaxációra egyaránt.

Az egész élmény rendkívül kellemes volt. Amint beléptem a sószobába, azonnal éreztem a nyugtató atmoszférát. A finom sószemcsék, amelyek a levegőben keringtek, kellemes sós ízt hagytak a számban, miközben mélyen belélegeztem. Az egész folyamat során éreztem, hogy a légutaim fokozatosan tisztulnak, és könnyebben tudok lélegezni.

K. Veronika Vendég